Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Açık Hava Deposu Nedir?

blog

Açık hava deposu daha önceki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz gibi depo türleri içerisinde havalandırma derecesine bağlı olarak sınıflandırılan bir depo türüdür. Bu tip depoların maliyetleri oldukça düşük olmasına rağmen olumsuz hava şartlarından en çok etkilenen depolardır.Açık hava deposu veya açık depo olarak adlandırılan bu tip depolar binayı koruma altına alabilecek bir çatıya sahip değildirler. Bu nedenle yağmur, kar ve sel gibi doğal afetlerden kolayca etkilenebilmektedir. Aynı zamanda hırsızlık olayları da açık hava depolarında sıklıkla rastlanan bir durum olduğu için bu tip depolar çok fazla tercih edilmemektedir. Açık hava deposu inşasında duvarlar bulunmamaktadır. Bunun yerine depo alanının çevresi metalden yapılma bir tel örgü ile çevrelenmektedir. Genellikle inşaat sektöründe yer alan firmalar tarafından kullanılan depolardır.

Açık Hava Deposu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık hava depoları yapısı ve inşası bakımından yüksek maliyet gerektirmemektedir. Betonarme bir yapıya sahip olmadığı için depo yeri değiştiğinde kolayca montajı sökülebilmekte ve tekrardan montajı kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Birçok konuda avantajı bulunan bu tip depoların kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir;
  1. Depo herhangi bir çatı inşası bulundurmadığı için depo alanına konulan ürünleri kötü hava şartlarından korumak adına bir panel yapılabilir.
  2. Depo çevresi kalın duvarlardan oluşmadığı için ekstra güvenlik önlemleri alınmalıdır. Deponun alanına bağlı olarak minimum iki adet güvenlik görevlisi konulmalıdır.
  3. Açık hava depolarında genellikle tuğla, mermer ve makine gibi ürünler istiflenmektedir. Bu ürünler düzenli olarak kontrol edilmeli ve herhangi bir zarara uğramaması için ambalajlarının iyi bir şekilde yapılması gereklidir.
  4. Deponun zemini tercihe göre değişebilmektedir. Toprak zemin kullanılması açık hava depoları için zemin maliyetlerini azaltmaktadır.

Yorum Yap

Depoya ihtiyacım vardır?
Hemen Ara