Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Depo İçin Yer Seçimi Nasıl Yapılır?

blog
Depolama yeri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı temel unsurlar vardır. Bu unsurlar temel depo kararları olarak da görülmektedir. Deponun kurulacağı alanın seçimi, hem zemin açısından hem de sektör açısından oldukça önemlidir.Depo yeri seçerken, bulunacağınız sektörü hedef almanız gereklidir. Lojistik sektöründe mi yer alacaksınız yoksa antrepo depolama sektöründe mi? Bu kararı verdikten sonra hedef pazarınızı yani müşterilerinizin yoğun halde bulunduğu konumu seçmeniz gerekecektir. Depolama yeri seçerken dikkat etmeniz gereken hedef pazar, sizlerin kazanç sağlama konusunda başarınızı etkileyecektir. Kuracağınız deponun yeri bazı alanlara yakın olmalıdır. Örneğin üretim merkezlerine, müşterilerine, liman ve gümrükler gibi alanlara yakın olan depolar daha çok tercih edildiği için deponuzun konumu iyi ayarlanmalıdır.

Depo Yer Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir liste halinde depo yer seçimi maddelerini sıralayacak olursak yapmamız gereken liste aşağıdaki gibi olacaktır;
  1. Deponuzun türüne uygun olan coğrafi bölge seçilmelidir. Depo türü olarak açık, kapalı ya da soğuk hava deposuna uygun coğrafi alan belirlenmelidir.
  2. Yer alacağınız sektörde az firma sayısının ve çok müşteri talebinin bulunduğu bir alan seçilmelidir.
  3. Hedef pazara yani müşteriye yakın olmanız, müşterilerin size olan talebini arttıracaktır. Fabrikalara, iş yerlerine yakın bir depo şirketi kurmakta her zaman yarar vardır.
  4. Liman ve gümrüklere yakın olan bir depo, gerçek ve tüzel kişilerin sahip olduğu kurumlarca sık sık kullanılabilmektedir. Bu nedenle deponuz liman ve gümrüğe yakın olursa bu kurum ve kişilerce deponuzun bir bölümü kullanılmak istenecektir.
  5. Üretim merkezlerine yakın olan bir depo, bu merkezlerin stoklarının sizin deponuzda yapılacağı anlamına gelmektedir. Stok hizmeti vererek kazanç elde eden günümüzde birçok firma bulunmaktadır.

Yorum Yap

Hemen Ara