Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Depolama Sistemlerinde Damga ve İşaretler

blog
Depolama sistemleri içerisinde depo personellerinin veya depo sorumlusunun dikkat etmesi gereken bazı işaretler ve damgalar bulunmaktadır. Bu damga ve işaretlerin anlamları bilinerek depo içerisindeki düzen sağlanmalıdır.

1.      Eşyanın Durması Gereken Yönü Belirten İşaret

Bu işaretin yer aldığı mallar ok yönünün belirttiği yer üste gelecek şekilde istiflenmelidir.

2.      Kırılabilir Eşya Damgası

Depolama damgaları içerisinde en çok kullanılan damgadır. İstiflenecek ürünün kırılabilir yani hassas bir eşya niteliğinde olduğunu belirtir.

3.      Kuru Tutun İşareti

İstiflenen bazı ürünlerin kuru tutulması yani kapalı depolar içerisinde yer almasını gerektiren işarettir.

4.      Isıdan Koruyun Uyarı İşareti

İstiflenen ürünlerde depolama işareti olarak en çok kullanılan ikinci işarettir. Genellikle gıda ürünleri için kullanılır. Bu tip ürünler için sıcaklık derecesi belirtilmektedir.

5.      İstifleme Yapmayın İşareti

Ambalaj kutularının dengede olmaması durumunda ürünlerin üst üste istifleme yapılmaması gerektiğini belirten uyarı işaretidir.

6.      Özel Taşıma Gerektirir İşareti

Kolay bir şekilde zarar görebilecek ve istiflenmesi gereken mallar için konulan uyarı işaretidir. Genellikle elektronik ve otomotiv sanayii tarafından kullanılır.

7.      Ağır Eşya Taşıma Uyarı İşareti

Depo içerisinde çalışanların istifleme yaparken ağır olan eşyaları taşımaması adına alınan bir iş güvenliği sembolüdür. Bu ürünlerin araç ve makineler tarafından taşınması gerektiğini belirtir.

8.      Ambalaj Açma Yönü İşareti

Ürün istiflemesi yapılırken ambalajın hangi yönden açılması gerektiğini belirten uyarı işaretidir.

9.      Forklift Kullanmayın İşareti

Bazı ürünler istiflenirken forklift makineleri kullanılmamaktadır. Bunun yerine elle veya el arabası ile taşıma yapılabilmektedir.

10. Soğuk Yerde Saklayınız İşareti

Özellikle gıda ve ilaç sektörüne ait firmaların ürünleri istiflenirken bu işaretle karşılaşılabilir. Soğuk hava deposunda saklanması gerektiğini belirten bir depolama işareti olarak bilinmektedir.

Yorum Yap

Depoya ihtiyacım vardır?
Hemen Ara