Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Depolarda 5S Kuralı

blog
Orijinali Japonca olan depolama 5S kuralı şu şekilde sınıflandırılmaktadır;
 • Seiri (sınıflandırma)
 • Seiton (sıralama ya da düzenleme)
 • Seiso (temizleme)
 • Seiketsu (standartlaştırma)
 • Shitsuke (sahiplenme ve sistemi koruma)
Bu teknikte kullanılan her adım birbirine bağlı olan adımlardan oluşmaktadır. Özellikle üretim işletmelerinde ve depo gibi daha düzenli bir alana sahip olması gereken işletmelerde 5S tekniği uygulanmalıdır. Depolama veya istifleme yapan işletmelerin temel problemlerinden birisi, istiflenen mal, ürün ve hizmetlerin veya stoklanan ürün veya malların tam olarak bilinmemesidir. Her istiflemeden veya kullanımdan sonra ürün ve malların yeniden sayımının yapılması mümkün olmadığı için depolama 5S kuralı uygulanması şarttır. Bu sayede hem stok sayısı bilinebilmekte hem de depodaki mal ve ürünlerin sayısı bilinerek, depoya kaç adet daha istifleme yapılabileceği ölçülebilmektedir. İşletmenin zarar etmesini önlemek adına yapılacak olan bu teknik ile aynı nitelikte olan ürünler aynı depo alanında istiflenebilir. Bu sayede, istiflenen malzemelerin niteliği ve niceliği de bilinmiş olur.

5S Tekniğinin Depo İşletmelerine Faydaları

 1. İşletmelerin zarar veya israf etmesini önleyerek israf maliyetlerini düşürür.
 2. Her türlü istifleme yapılan ürün, malzeme, hizmet ve ekipman üzerinde depo çalışanlarının kontrollerini arttırır.
 3. İşletmelerde motivasyonu arttırıcı unsuru vardır. Çalışan kişilerin kademesini ayırmaksızın herkese birer görev verdiği için çalışanlar arasında moral ve motivasyonun yüksek olmasını sağlar.
 4. Fazladan istifleme yapılmasını engelleyeceği için ekstra masraflardan kaçınılmasını sağlamaktadır.
 5. Temiz ve düzenli bir ortam sağlaması ile hem istiflenen ürünlerin kötü hava şartlarından etkilenmesini önlemektedir hem de çalışanların iş güvenliğini sağlamaktadır.
 6. Sistematik bir düzen içerdiği için istifleme yaparken etiket sisteminin kullanılmasını sağlayacağından deponun kısa bir sürede kurumsallaşmasını sağlar ve firmanın büyümesine yardımcı olur.
 

Yorum Yap

Hemen Ara