Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Depolarda Kullanılan Rampa Türleri Nelerdir?

blog

Depolarda Kullanılan Rampa Türleri Nelerdir?

Depo rampaları günümüzde üç şekilde bulunmaktadır. Bu rampalar; kapalı, düz ve açık rampa olarak adlandırılmaktadır. Rampaların kullanımları açısından kendine özel avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Hava koşulları, deponun büyüklüğü, rampayı kullanacak olan araçların sayısı, ağırlığı ve boyutları rampa türlerini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.

Depolarda Kullanılan Rampa Türleri

1. Kapalı Rampalar

Kapalı rampaların kurulum maliyetleri oldukça yüksektir. Maliyetinin yüksek olması ile birlikte depo içerisinde kaplamış olduğu alanda fazladır. Her ne kadar maliyeti yüksek ve kapladığı alan geniş olsa da sağlamış olduğu avantajlar arasında kayıp ve hırsızlık olaylarına karşı en güvenilir rampa sistemidir. Kapalı rampa kötü hava koşullarından etkilenmediği için depolama faaliyetleri sürekli olarak devam edilebilmektedir. Kapalı rampaların tek dezavantajı maliyetinin yüksek olmasıdır. Kapalı rampalar kullanılırken içeride egzoz dumanı gibi kötü hava birikimi oluşabilmektedir. Bu havanın temizlenmesi için deponun içerisinde kaliteli bir havalandırma sistemi bulunması gereklidir. Dolayısı ile ekstra maliyete sebep olmaktadır.

2. Açık Rampalar

Açık rampa kullanımları istiflenerek ürün depo zemininden daha yüksekte kaldığı zaman veya araca yükleme yapılacağı zaman araç yüksekte kalırsa, forklift aracın içine giriş çıkış yapılabilmesi için kullanılan bir rampadır. Bu rampanın en büyük avantajı hareketli yani ayarlanabilir rampa olmasıdır. Fakat açık rampaların dezavantajları oldukça fazladır. Kötü hava koşullarından bu tip rampalar çabuk etkilenir ve istifleme faaliyetleri yarım kalabilir. Güvenlik önlemi fazla bulunmadığından ürünlerin kaybolması veya hırsızlık olaylarına açık olması nedeniyle ekstra güvenlik önlemlerinin alınmasını gerektirir.

3. Düz Rampalar

Düz rampa deponun dış duvarlarının, rampaların yüzeyi ile düz bir şekilde birleştiği rampa türüdür. Bu tip rampalar da kötü hava koşullarından etkilendiği için kullanımında koruyucu kapı, çatı veya tente ihtiyacı duyula bilmektedir.

Yorum Yap

Hemen Ara