Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Forklift Operatörlerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

blog

Depo içerisinde yer alan hasarların büyük bir çoğunluğu raf sistemlerinden kaynaklanan hasarlar olarak görülmektedir. Raf sistemleri içerisinde de en çok karşılaşılan hasar operatörler tarafından idare edilen ekipmanlar sonucu meydana gelen zararlardan kaynaklandığı bilinmektedir. Türkiye’de yer alan depo hasarlarının büyük bir çoğunluğu forklift operatörü tarafından oluştuğu da yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.Her iş sektörü içerisinde çeşitli kazaların meydana gelebileceği bilinmeli ve kabul edilmelidir. Depo içerisinde yer alan en iyi operatör bile, anlık bir dikkatsizlik sonucu rafa çarpabilmekte ve dolayısı ile hasara sebep olabilmektedir. Bu noktada önemli olan meydana gelen hasar sonucunda, raf sisteminde çarpılan bölgenin ne ölçüde zarar gördüğünü tespit etmek ve zarar gören bölgeyi düzeltebilmektir. Eğer zarar gören bölge düzeltilmez ise daha büyük iş kazalarına yol açılabilmektedir. Depo içerisinde gerçekleşen ve operatör kaynaklı olan hasarlar ya da kazalar mutlaka depo sorumlusu tarafından rapor edilmelidir. Raporlar sonucunda depo içerisinde can ve mal güvenliğini arttıracak önlemler alınması gereklidir. Bu konuda alınabilecek en etkili önlem operatör eğitimlerinin doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktır.

Forklift Operatörü Nelere Dikkat Etmeli?

  1. Yüklenen paletlerin traversler üzerine düzgünce yerleştirilmesini sağlamalıdır.
  2. Forklift makinesinde iken yüke veya forklift makinesinin ayaklarını kaydıracak manevra ve hareketler yapılmamalıdır.
  3. Forklift aletlinde veya yükte önemli bir hata varsa bu hatayı tespit edip, depo sorumlusuna rapor halinde bildirmelidir.
  4. Bozuk ya da kırık bir palet varsa bu paletleri güvenli bir hale getirebilmeli ve yükleri almış olduğu güvenlik önlemlerinden sonra taşıması gerektiğini bilmelidir.
  5. Forklift operatörü aletin tam olarak raflar ile aynı hizada bulunmadığını bilmeli ve aradaki mesafe iyi hesaplamalıdır.

Yorum Yap

Hemen Ara