Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Kapalı Depolarda Hangi Rampalar Kullanılır?

blog

Kapalı Depolarda Hangi Rampalar Kullanılır?

Rampa tasarımlarının depo alanı içerisinde nasıl bulunması gerektiğine karar vermek oldukça önemlidir. Kapalı depo planlamalarında rampaların boyutları iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Rampa tasarımları yapılmadan önce kapalı depo sahibinin dikkat etmesi gereken faktörler şunlardır;
  1. Kapalı depo sahası içerisinde kaç adet rampa kullanılacak?
  2. Rampayı kullanacak araçların sayısı nedir?
  3. Rampayı kullanacak araçların boyutu ve ağırlığı nedir?
  4. Depo içerisinde iş yoğunluğunun en yüksek olduğu zamanlarda rampa kaç adet araca hizmet verebilir?
  5. Depo alanı büyüdükçe rampayı kaç adet kullanacak?
Kapalı depo rampalarında bu sorulara verilecek cevaplar oldukça önemlidir. Bu faktörlere dikkat edilmeden rampa tasarımı yapılmaması gereklidir. Genellikle kapalı depolarda kullanılan rampalar, depo içerisine yüklemede ve taşınmada kullanılmaktadır. Bu nedenle 2 ve 3 numaralı faktörler üzerinde yoğunlaşılması gereklidir.

Kapalı Depolarda Rampa Tasarımlarında Risk Faktörleri

Kapalı depo rampası kullanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken iki temel faktörden bahsedebiliriz. Bunlar araçların yanaşması ve araçların rampa üzerinden ayrılmasıdır. Araçlar rampaya yanaşırken ve ayrılırken hareket ve manevra kabiliyetine sahip olmalıdır. Rampa tasarımı yapılırken bu unsurlara dikkat edilmelidir. Araçların en az iki katı büyüklüğünde ve genişliğinde bir rampaya sahip olunmalıdır. Ayrıca bu rampaların araçların ağırlığının maksimum üç katını kaldırabilecek güçte olması gerekir. Kapalı depo rampası kullanan araçlar açık depo rampası kullanan araçlara göre daha ağır ve ebat olarak daha büyük ve geniştir. Bu nedenle kullanılacak olan rampanın genişliği, boyutu ve kaldırabileceği ağırlığı iyi ayarlanmalıdır. Depo rampasını kullanacak araçların hareket kabiliyetine ya da manevra kabiliyetine rampa üzerinde sahip olması, olası bir iş kazasının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle rampalar üzerinde bu hareket ve manevra kabiliyetini engelleyici hiçbir unsur olmamalıdır. 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Depoya ihtiyacım vardır?
Hemen Ara