Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Otomatik Depolama Sistemleri

blog

Depolama sistemleri içerisinde yer alan otomatik depolama sistemlerine AS/RS sistemleri de denmektedir. Büyük ve hacimli eşyaların depolanmasında kullanılan bu sisteme aynı zamanda asansör sistemi adı da verilmektedir. Ağır ve fazlasıyla yer kaplayan eşyaların daha düzenli bir şekilde depolanmasını sağlayan otomatik depolama sistemi ile depoların daha verimli kullanılması sağlanmaktadır.Otomatik depolama sistemi depo kullanıcılarına birden çok fayda sağlamaktadır. Bu faydalar, depo sahiplerinin maliyetini düşürmekte ve doğru bir şekilde sevkiyat işlemini gerçekleştirmesinde yardımcı olmaktadır.

Otomatik Depolama Sistemlerini Kullanan Firmalar

Ülkemizde genellikle otomatik depolama sistemleri farklı sektörlerde yer alan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu firmalar içerisinde başta ilaç sektörü ve lojistik sektörüne ait firmalar bulunmaktadır. Özellikle sevkıyat gerçekleştiren bu firmalar, otomatik depolama sistemlerini sıklıkla kullanmaktadır. Otomotiv ve dağıtım şirketleri de otomatik depolama sistemlerini kullanan bir diğer sektörlerdir. Aynı şekilde beyaz eşya ve elektronik ürün toptancıları ile hava kargo şirketleri bu sistemi kullanarak depolamada ek alan kazanmaktadır.

Otomatik Depolama Sistemlerinin Faydaları

Otomatik depolama sistemlerini kullanan firmalara sağlanan ilk fayda maliyet açısından yüksek maliyetlere uğramamalarını sağlamaktadır. Düşük maliyetle depolama hizmetine sahip olmaları onlar için birer avantajdır. Bir diğer fayda daha fazla depolama yapılabilmesini sağlamaktır. Boyut olarak oldukça büyük ve hacim olarak oldukça ağır olan eşyaların depolanmasını kolaylaştıran bu sistem sayesinde, daha fazla ürün aynı depo içerisinde tutulabilmektedir. Doğru sevkiyat sağlanmasında da önemli bir role sahip olan otomatik depolama sistemi, depolama hızını 3 ile 5 kat arttırmaktadır. Bu da işlerin daha hızlı yürümesini sağlamakta ve daha fazla depo yapabilme kapasitesini arttırmaktadır. Otomatik depolama sistemlerine ait olan ekipmanların bakımları da oldukça kolay ve maliyet açısından düşük olduğu için kullanıcısına ek avantajlar sağlamaktadır.

Yorum Yap

Depoya ihtiyacım vardır?
Hemen Ara