Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Soğuk Hava Deposu Nedir?

blog

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Tarımsal ve üretimsel faaliyetlerde bulunan kişilerin mallarını ve ürünlerini stok yapabilmesi ihtiyaç duyulan depo tipine soğuk hava deposu denmektedir. Örnek verilecek olursa, soğuk hava deposunun kullanımı en çok gıda sektörü içerisinde yer alan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Dolayısı ile gıda sektöründe yer alan firmaların ürün ve mallarını stok yapabilmesi, tarladan ya da bahçeden toplanılan sebze ve meyvelerin ilk gün ki tazeliklerini ve lezzetlerini koruyabilmesi için soğuk hava depolarına ihtiyaçları bulunmaktadır. Günümüzde soğuk hava depolarını kullanan sektörler arasında ilaç ve sanayi sektörü, gıda sektörü, tarım sektörü yer almaktadır. 2014 yılından bu yana tarımsal fidanların depolanmasında da soğuk hava deposu kullanılabilmektedir.

Soğuk Hava Deposu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk hava depoları kullanacak olan kişilerin bazı faktörleri göz önünde bulundurması gereklidir. Hem kullanıcı hem de depo işletmecisi tarafından dikkat edilmesi gereken bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;
  1. Soğuk hava deposunun tarlaya ya da bahçeye yakın olması önemlidir. Mesafe ne kadar aza indirgenirse lojistik maliyetleri o kadar azalacaktır.
  2. Deponun yapılacağı alan ve deponun büyüklüğü doğru bir şekilde planlanmalıdır.
  3. Deponun sahip olduğu giriş ve çıkışlar büyük araçların yanaşmasına uygun olmalıdır.
  4. İstiflenecek ürünün cinsi, miktarı ve miktara bağlı olarak ağırlığı belirlenmeli ve belirlenen sayılara göre istifleme yapılmalıdır.
  5. Soğuk hava deposu hem üreticiye hem de depoyu kullanacak kişilere yakın olmalıdır. Dolayısı ile merkeze yakın olan depolar daha çok tercih edilmektedir.
  6. İstiflenecek ürünlerin iç denetleme proseslerinin rahat ve hızlı bir biçimde yapılması için deponun uygun dizayna sahip olması gereklidir.
  7. Depo içerisinde yer alan soğutma sisteminin ekonomik olması ve risk faktörü taşımaması gereklidir.

Yorum Yap

Hemen Ara