Aydın sok. No:8/1 Ataşehir/İstanbul [email protected]

Depo Araç ve Malzemeleri Nelerdir?

blog

Her depo sisteminde belli ve başlı olarak kullanılan bazı araç ve malzemeler vardır. Bu araç ve malzemeler depolarda zorunlu olarak bulundurulmalıdır. Depolama sistemleri içerisinde kullanılan araç ve malzemeler şu şekilde sıralanabilmektedir;
  1. Palet ve konteyner malzemeleri
  2. Ambalaj ve paketleme malzemeleri
  3. El terminalleri ve depo yazılım araçları
  4. Forklift, transpalet ve vinç araçları
Bu araçlar hemen hemen her depoda bulunması gereken hem iş güvenliği açısından hem de depo kalitesini arttırması açısından oldukça önemlidir. Depo malzemeleri olarak 4 ana başlıkta toplanan bu araç ve malzemelerin iş güvenliğine uygun bir şekilde kullanılması da bir diğer önemli konudur.

Depo Araç ve Malzemeleri Nasıl Kullanılmalı?

Depolarda yer alan araç ve malzemeler, kullanım alanına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Örneğin; ambalaj ve paketleme malzemeleri ürünlerin korunmasında, saklanmasında, depoya taşınırken korunmasında ve hava ve ışık ile temas etmemesinde kullanılmaktadır. Ambalaj ve paketleme malzemelerini bu alanlar dışında kullanmak uygun değildir. El terminalleri ve depo yazılım araçları depolama sistemleri açısından en önemli araçlardır. Depolarda yer alan rafların sevkiyatında, raflardaki ürünlerin kodlanmasında, ürünlerin fiyat değerlerinin bilinmesinde ve ürünlerin sayımında kullanılan bu araçlar depolama operasyonları açısından büyük önem taşımaktadır. Depolamayı kolaylaştıran ve sayımlarda herhangi bir noksanlık ya da fazlalık yaşanmasını önlemekte kullanılan bu araçlar, hem stok bilgisi vermekte hem de istiflemeye yardımcı olmaktadır. Depo malzemeleri içerisinde yer alan forklift, transpalet ve vinç araçları ise depolarda istiflenecek eşyaların taşınmasında kullanılmaktadır. Ağır ve boyut açısından büyük olan ürün, eşya ya da malların depo içerisine taşınmasında kullanılan bu araçlar, istiflemeyi kolaylaştırmaktadır. İstiflemeyi kolaylaştırırken ürünlere zarar gelmeden sevkiyat işleminin tamamlanmasını da sağlamaktadır.

Yorum Yap

Hemen Ara